If you appreciate the work done within the wiki, please consider supporting The Cutting Room Floor on Patreon. Thanks for all your support!

Mega Man (NES)

From The Cutting Room Floor
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of the page Mega Man (NES) and the translation is 100% complete.
Other languages:
Deutsch • ‎English • ‎français • ‎polski • ‎português do Brasil • ‎中文(简体)‎ • ‎한국어

Ekran Tytułowy

Mega Man

Znane także jako: Rockman (JP)
Developer: Capcom
Wydawca: Capcom
Platforma: NES
Premiera w Japonii: 17 Grudzień, 1987
Premiera w USA: 17 Grudzień, 1987
Premiera w Europie: 13 Grudzień, 1989
Premiera w Australii: 29 Grudzień, 1987
Premiera w Korei: 15 Grudzień, 1990


CodeIcon.png Ta gra ma niewykorzystany kod.
GraphicsIcon.png Ta gra ma niewykorzystane grafiki.
RegionIcon.png Ta gra ma różnice regionalne.


Mega Man jest jedną z wielkich ikon NES i grą, która później ustanowiła kilka podstawowych zasad dwuwymiarowej akcji z przewijaniem bocznym. Te zasady zostały lepiej dopracowane w kontynuacjach i odgałęzieniach, ale to tutaj mały niebieski robot po raz pierwszy wyruszył, by powstrzymać doktora Wily'ego i zebrać wszelkiego rodzaju schludne bronie.

Jest również uważana za jedną z najtrudniejszych gier na NES.

Podstrony

Read about prerelease information and/or media for this game.
Prerelease Info (untranslated)
Read about notable bugs and errors in this game.
Bugs (untranslated)

Nieużywany Kod

Mega Man przytył chyba kilka kilogramów...

Kod Game Genie PEXPIIAA (wszystkie wersje) ponownie włącza dziwny fragment nieużywanego kodu: przytrzymaj A na kontrolerze 2 podczas lądowania na ziemi, a Mega Man zachowywać się tak, jakby był oszołomiony trzęsieniami ziemi Guts Mana. Cel tego kodu jest całkowicie nieznany, chociaż mógł służyć tylko do celów testowych.

Nieużywane Sprite'y

Dr Light fascynuje się nagłówkami.
Sprite'y Dr. Lighta mówiącego i wskazującego w górę podczas noszenia kolorowych spodni (użyty sprite ma białe spodnie). Najlepiej pasowałyby do zakończenia, ale tak naprawdę mogły być wszędzie.

Pomóżmy Guts Manowi! Tam, jak nowy!
Niewykorzystane kafelki znalezione w grafice Guts Mana. Przeznaczony do użycia, gdy kuca, aby skoczyć. Obraz po prawej pokazuje, jak by to wyglądało.

Najwyższy czas, aby ci wrogowie stanęli w obronie siebie.
Nieużywany duszek dla wroga Kamadoma, pokazujący go w pozycji pionowej.

Najdrobniejsze różnice...
Nieużywany sprite wroga Pickel Mana. Jest prawie identyczny do tego, który użyty jest podczas gdy rzuca, z wyjątkiem tego, że jego tarcza jest przesunięta o jeden piksel do przodu.

Płytki i mockup Super Cutter
Super Cutter ma trzy nieużywane detale w kształcie kuli na swoich kafelkach. Grafika koncepcyjna pokazuje, że planowano dać mu duży korpus złożony z kulek, z głowicą noża. Pod płytkami znajduje się mockup tego, jak by to wyglądało.

Przełącznik? Rdzeń? Żarówka?
Nieznane kafelki znajdujące się między wrogami Pickel Man i Watcher.

Nieużywane Kafelki Tła

Sezamie, otwórz się!

W angielskiej wersji tej strony był śmieszny żart o sezamie zamykającym drzwi, ale tłumacz uznał ten żart za głupi, więc zamiast tego oto fakt o Polsce: to kraj!
Nieużywane drzwi, które pasowałyby do domu z końcówki.

(Źródło‏‎: The Mechanical Maniacs)

Nie ma potrzeby stawiania poręczy na tej płytce!
Niewykorzystane kafelki znalezione w grafice poziomu Guts Mana. Pionowe wersje szyn windy są używane do poruszania się windami lub do podtrzymywania poziomych szyn.

"Za gorąco na poziom Fire Mana? Teraz jest gorąco!" - Will Smith
Niewykorzystane kafelki znalezione w grafice poziomu Fire Mana. Olbrzymia kula ognia, prawdopodobnie rodzaj zagrożenia natychmiastowego zabicia.

MegaMan1 UnusedWily1Tile.png
Nieużywany kafelek znaleziony w grafice Wily 1. Cel nieznany.

MegaMan1 UnusedWily3Tile.png
Nieużywane kafelki znalezione w grafice Wily 3. Cel nieznany.

Niewidoczne Szczegóły Ekranu Tytułowego

W grze Z wyłączoną warstwą sprite
RM1Title.png RM1 Hidden Title Details.png

Normalnie twarz Mega Mana na japońskim ekranie tytułowym jest nakładką sprite, aby obejść ograniczenia palety, tak jak na jego rzeczywistym sprite. Jednak usunięcie warstwy sprite'a ujawnia, że pod spodem znajduje się identyczna wersja tła, używająca tej samej palety, co reszta jego ciała (i jako takie również miga po naciśnięciu Start). Zgodnie z oczekiwaniami nie dotyczy to międzynarodowego ekranu tytułowego.

Nieużywane Zachowanie Copy Robot

Ten żart nie przełożył się dobrze na polski, więc jeszcze jeden polski fakt: polska flaga jest biało-czerwona.

Jako boss Copy Robot w Wily Etap 2 ma takie samo zachowanie jak Elec Man, ma również jakieś nieużywane zachowanie.

Zwykle pokój z bossem jest całkowicie płaską równiną, w której nic nie stoi na przeszkodzie ani bossowi, ani graczowi. Jeśli jednak pomieszczenie zostanie zmodyfikowane tak, aby zawierało stałe przeszkody (jak na obrazku), boss Copy Robot przejdzie do swojego skryptu „skoku”, gdy zostanie zablokowany. Ten skrypt skoku jest taki sam, jak ten, którego używa się, gdy gracz naciśnie przycisk strzału, co powoduje, że przeskakuje losowo w lewo lub w prawo.

Warto również zauważyć, że jeśli gracz naciśnie przycisk strzału, gdy Copy Robot spada z wyższej platformy, skrypt „skoku” nadal będzie się uruchamiał, sprawiając wrażenie, jakby Copy Robot skakał w powietrzu.

Pozostałość z Niewykorzystanego Poziomu Wily?

Mega Man 1 Unused Wily Level Data.png

Stage ID 0A, przekraczający wszystkie 10 normalnych poziomów gry, wydaje się zawierać jakieś dane z usuniętego etapu Wily, być może Wily 5. Aby uzyskać do niego dostęp, użyj kodu 0031:0A lub kodu Game Genie ZALAPE na ekranie wyboru poziomu. Jednak Mega Man zamiast tego teleportuje się do części poziomu Elec Mana; potrzebne są dalsze kody, aby uzyskać dostęp do rzeczywistych nieużywanych danych poziomu.

Niewykorzystane Zachowanie Dekoracji

Hmmm...
Do Zrobienia:
Zdobądź wideo, które to pokazuje.

Animowana elektryczność w ścianach sceny Elec Mana jest w stanie zranić gracza. Technicznie nie jest to nieużywane, ale normalnie nie można tego doświadczyć.

Różnice Regionalne

Ekran Tytułowy

Japonia USA Europa
RM1Title.png Mega Man 1-title.png Mega Man Title Europe.png

Prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna zmiana. Oprócz oczywistego całkowitego remontu wersje amerykańska i europejska otrzymały logo, które pozostało podstawą serii poza Japonią aż do Mega Man 8.

Efekt dźwiękowy odtwarzany podczas wybierania Robot Mastera jest również odtwarzany po naciśnięciu Start w japońskiej wersji, z Mega Manem i ramkami również migającymi na szaro i biało. Wersje amerykańska i europejska cicho wyświetlają napis „PRESS START”. Podczas gdy Mega Man Anniversary Collection nadal zachowuje większość zmian w wersjach międzynarodowych, ekran tytułowy nie jest już cichy podczas naciskania przycisku „Start”.

Efekty Dźwiękowe

W europejskiej wersji gry dwa efekty dźwiękowe wyraźnie różnią się od ich amerykańskich czy japońskich odpowiedników.

USA/Japonia Europa (60 hz)

Efekt dźwiękowy strzału dla domyślnej broni ma odtwarzać zestaw ośmiu dźwięków w górę, ale w wersji europejskiej odtwarzane jest tylko pięć z tych dźwięków, podczas gdy pozostałe trzy są zastępowane sekwencją pięciu dźwięków granych na najniższym możliwym kluczu. Efekt końcowy sprawia, że brzmi to tak, jakby Mega Buster brzęczał przy każdym odpaleniu.

USA/Japonia Europa (60 hz)

Efekt dźwiękowy lądowania również brzmi zupełnie inaczej niż w wersjach międzynarodowych. W rzeczywistości jest bardzo podobny do odgłosu lądowania słyszanego w pierwszych dwóch grach Game Boy, choć może to być tylko zbieg okoliczności.

Co dziwne, europejskie wersje tych dźwięków znalazły się w wersji Rockman Complete Works Mega Man na PlayStation oraz wersji zawartej na kompilacji PlayStation 2/GameCube/XBox, Mega Man Anniversary Collection!

Zakończenie

Japonia USA Europa
Rockman Ending Japan.png Mega Man Ending USA.png Mega Man Ending Europe.png

„Presented by” w wersji północnoamerykańskiej zawiera przecinek nie na miejscu z powodu pominięcia LTD. Mega Man Anniversary Collection przywraca tę zmianę z powrotem do wersji japońskiej.